Frem Odense udspring er udspringsafdelingen i Svømmeklubben FREM. Klubbens primære træner er Nomi Mortensen.
De øvrige trænere er Leif Senf for talenholdet samt Nicolai Fjord Larsen, Joan Hjort Hansen og Christian Brodersen i udspringsskolen.
Frem Odense har side 2012 afholdet sommercamp i Odense.
Aktive udspringerer[]
Følgende udspringere opstiller til stævner for Frem Odense udspring.
Gruppe | ||
---|---|---|
Årgangsgruppe D og yngre |
||
Årgangsgruppe C | ||
Årgangsgruppe B |
| |
Årgangsgruppe A | ||
Senior | ||
Talent |
|
Nationale medaljer[]
År | Køn | Højde | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|---|---|
2014 | Herrer | 1 meter | Malthe Houmann Thygesen | ||
Herrer | 3 meter | Simon Mølgaard | |||
Herrer | 3 meter | Jonas Brockstedt Madsen | |||
Damer | 3 meter | Caroline Pedersen | |||
Damer | Tårn | Caroline Pedersen | |||
2011 | Damer | 1 meter | Caroline Pedersen | ||
Damer | 3 meter | Caroline Pedersen | |||
Damer | Tårn | Caroline Pedersen | |||
2007 | Damer | 1 meter | Signe Ellegaard Andreasen | ||
Damer | 3 meter | Signe Ellegaard Andreasen | |||
Damer | Tårn | Signe Ellegaard Andreasen |
År | Gruppe | Højde | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|---|---|
A drenge | 1 meter | Jonas Madsen | |||
A drenge | 3 meter | Jonas Madsen | |||
B drenge | 1 meter | Oskar Klinksgaard Glenstrup | Malthe Houmann Thygesen | ||
B drenge | 3 meter | Oskar Klinksgaard Glenstrup | |||
D drenge | 1 meter | Oskar Veje Christiansen | |||
D drenge | 3 meter | Oskar Veje Christiansen | |||
2014 | B drenge | 1 meter | Oskar Klinksgaard Glenstrup | Malthe Houmann Thygesen | |
B drenge | 3 meter | Jonas Madsen | Oskar Klinksgaard Glenstrup | ||
B drenge | Tårn | Jonas Madsen | Oskar Klinksgaard Glenstrup | ||
2014 | C piger | 3 meter | Rikke Christensen | ||
2014 | D drenge | Tårn | Frederik Munk Yde | Christian Hasselby | |
2013 | A piger | 1 meter | Caroline Pedersen | ||
A piger | 3 meter | Caroline Pedersen | |||
2013 | A drenge | 1 meter | Simon Mølgaard | ||
A drenge | 3 meter | Simon Mølgaard | |||
2013 | B drenge | Tårn | Jonas Brockstedt Madsen | ||
2013 | C drenge | 1 meter | Malthe Houmann Thygesen | Oskar klinksgaard Glenstrup | |
C drenge | 3 meter | Oskar Klinksgaard Glenstrup | Malthe Houmann Thygesen | ||
C drenge | Tårn | Oskar Klinksgaard Glenstrup | Torsten Jakobsen | ||
2013 | D piger | 1 meter | Rikke Christensen | ||
D piger | 3 meter | Rikke Christensen | |||
D piger | Tårn | Rikke Christensen | |||
2013 | D drenge | 3 meter | William Raun Pedersen | ||
D drenge | tårn | William Raun Pedersen |
År | Køn | Højde | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|---|---|
2014 | Drenge | 1 meter | Jonas Brockstedt Madsen | ||
Drenge | 3 meter | Oskar Glenstrup | |||
2013 | Drenge | 1 meter | Simon Mølgaard | ||
Drenge | 3 meter | Simon Mølgaard |
Internationale medaljer[]
År | Gruppe | Højde | Guld | Sølv | Bronze |
---|---|---|---|---|---|
2014 | B | Tårn | Jonas Brockstedt Madsen | ||
2013 | C | 1 meter | Malthe Houmann Thygesen | ||
C | 3 meter | Oskar Klinksgaard Glenstrup | |||
1984 | A | 1 meter | Finn Hansen | ||
A | 3 meter | Finn Hansen |
Tidligere udspringere[]
- Anders Pillegaard Nielsen, 1998
- Jonas Skou Bornebusch, 1998
- Mads Andersen, 1998
- Nicolai Fjord Larsen, 1995
- Caroline Pedersen, 1995
- Signe Ellegaard Andreasen, 1991
- Thea Christoffersen, 1995
- Therese Leitner Larsen, 1999
- Torsten Jakobsen, 2001
- William Raun Pedersen, 2001
- Jonas Christensen, 1999
- Rikke Christensen, 2002
- Frederik Munk Yde, 2003
Stævner[]
Klubben har bl.a. deltaget i følgende international stævner:
- Bergen Open
- Aquarapid
- Amsterdam Diving Cup
- TYR Diving
- Gamma Cup
- International Youth Diving Meet (Graz)
- Vantaa Diving Cup